تصویر توسعه منطقه آزاد قشم از مجاری جامعه محلی می گذرد
مومنی در جمع دهیاران جزیره قشم:

توسعه منطقه آزاد قشم از مجاری جامعه محلی می گذرد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم توسعه جزیره را در گرو توسعه جامعه محلی دانست و افزود: شرق و غرب جزیره باید همزمان و به طور متوازن توسعه پیدا کند.

 

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مومنی در نشست هم اندیشی با دهیاران روستاهای جزیره قشم گفت: طی سال های گذشته بیشترین اقدامات توسعه ای در شهر قشم و درگهان انجام شده و ما قصد داریم با وجود منابع مالی محدود، غرب جزیره را همپای شرق آن توسعه دهیم.
وی ادامه داد: هم اکنون بیش از شش هزار میلیارد ریال پروژه عمرانی در جزیره در حال ساخت است و با عملیاتی شدن اتوبان ساحل جنوبی جزیره، این مبلغ به بیش از 12 هزارمیلیارد ریال افزایش می یابد.
مومنی بیان کرد: با وجود اینکه در منابع مالی با محدودیت های فراوانی روبرو هستیم و این موضوع از سرعت پیشرفت عملیات ساخت پروژه ها جزیره کاسته، اما قصد نداریم با فروش زمین منابع خود را تامین کنیم.
 مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر ضرورت توسعه اقتصاد دریا محور در جزیره، اضافه کرد: جزیره قشم تاکنون نتوانسته از نعمات بی نظیر خود در حوزه شیلات، گردشگری و صنعت دریایی استفاده کند و امروز برنامه های فراوانی برای رونق اقتصاد دریامحور در جزیره داریم.

وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه کشور، پرورش 200 هزار تن ماهی در قفس پیش بینی شده که 84 هزار تن از این مقدار سهم جزیره قشم است و ما تاکنون قرار داد 22 هزار تن پرورش ماهی در قفس و توافقنامه برای دستیابی به قرارداد نهایی 50 هزارتن دیگر را امضا کرده ایم.
به گفته مومنی، هم اکنون 17 قفس پرورش ماهی در دریا وجود دارد و تا دو ماه آینده با همکاری یک تیم سوئدی قفس های 50 تنی هم در آب های دریایی قشم قرار می گیرد.
مومنی گفت: اگر میزان پرورش ماهی پیش بینی شده در برنامه ششم محقق شود، اقتصاد شرق و غرب جزیره متحول خواهد شد.
او با تاکید بر منحصربه فرد بودن مزرعه پرورش میگو روستای باسعیدو در غرب جزیره قشم، افزود: هم اکنون در  این روستا از هر هکتار زمین هفت تن میگو برداشت می شود در حالیکه این میزان در بهترین حالت در نقاط دیگر کشور سه و نیم تن است.
وی ادامه داد: در آینده با اجرای طرح تولید متراکم از هرهکتار 12 تن میگو برداشت می شود و طرح اختصاص زمین هم برای توسعه پرورش میگو در غرب جزیره در نظر گرفته شده است.
رییس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه بیش از 642 هزار مسافر در تعطیلات نوروز وارد جزیره قشم شدند، اضافه کرد: ورود سالانه میلیون ها مسافر به جزیره نشان از موقعیت استثنایی این منطقه برای توسعه گردشگری دارد.
مومنی، به رشد 54 درصدی سفر هوایی به جزیره قشم هم اشاره کرد و افزود: در تعطیلات نوروز امسال، قشم مقام نخست رشد سفرهای هوایی در کشور را به خود اختصاص داد.
وی ادامه داد: علاوه بر اینکه تعداد پروازهای جزیره امسال رشد چشمگیر داشت و رکورد 36 سورتی پرواز در یک روز هم به ثبت رسید، بیش از 80 درصد پروازها با هواپیمای ایرباس انجام شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد از برنامه های آتی این سازمان برای راه اندازی ایرلاین اختصاصی قشم هم سخن گفت و تصریح کرد: در حال رایزنی برای خرید چهار فروند هواپیمای اختصاصی قشم هستیم تا شرایط سفر ارزان قیمت و افزایش گردشگر به این جزیره را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: همچنین مذاکره برای راه اندازی تورهای ارزان قیمت و سفر با هواپیما و قطار هم در حال انجام است.
مومنی احداث هتل ها، کمپ پارک ها و کاشانه های مهمان را از دیگر اقدامات منطقه آزاد برای توسعه گردشگری دانست و تاکید کرد: توسعه گردشگری در جزیره قشم تنها با ارتقای توانمندی های جامعه محلی محقق می شود.
وی بیان کرد: کاشانه های مهمان در افزایش توانمندی جامعه محلی و تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی نقش مهمی دارند به طوری که هم اکنون تنها در یکی از این کاشانه ها 150 نفر  مشغول به کار هستند.
رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم با بیان انعقاد قرارداد با سازمان فنی و حرفه ای کشور برای آموزش و افزایش مهارت 20 هزار نفر از جوانان جزیره، اضافه کرد: اهمیت این تفاهم نامه از آنجایی است، که هرشرکت و کارگاه های تولیدی که در جزیره برپا می شود مکلف شده حداقل 40 درصد نیروی انسانی خود را از جوانان بومی جزیره تامین کند.
به گفته مومنی، آینده جزیره در حوزه نفت و انرژی هم بسیار روشن است و علاوه بر توسعه دو پالایشگاه و صنایع بانکرینگ صلخ، قرار است چهار مجموعه پتروشیمی در جزیره احداث شود و ساخت و راه اندازی این صنایع نیازمند نیروی متخصص و ماهر است که تلاش می کنیم از طریق آموزش فنی و حرفه ای جوانان قشمی را در فعالیت های صنعتی منطقه مشغول به کار کنیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این نشست به پرسش و پیشنهادهای دهیاران هم گوش سپرد  و با تاکید بر لزوم استمرار اینگونه جلسات، ابراز امیدواری کرد این هم اندیشی ها بتواند به ارتقای شرایط جزیره کمک کند و مردم و جزیره قشم را به جایگاه واقعی خود برساند.

نشست هم اندیشی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد و فرماندار قشم با دهیاران روستاهای جزیره با حضور جمعی از معاونان و مدیران این سازمان و معاونان و بخشداران شهرستان قشم با هدف برنامه ریزی برای توسعه و عمران روستاها، روز گذشته در مرکز رشد قشم برگزار شد.

 
همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.