تصویر راههای پیشگیری از وقوع جرم در قشم بررسی شد/ محوریت، رعایت و احترام به حجاب

راههای پیشگیری از وقوع جرم در قشم بررسی شد/ محوریت، رعایت و احترام به حجاب

همزمان با آئین های ویژه هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر هفتم تیر و در راس آنان شهید مظلوم دکتر بهشتی، راههای پیشگیری از وقوع جرم با محوریت احترام به حجاب در دادگستری شهرستان قشم بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، رئیس دادگستری شهرستان قشم در این نشست که با حضور جمعی از مسئولان این شهرستان برگزار شد، گفت: برای پیشگیری از جرایم باید ابتدا عواملی که باعث جرم می شوند را شناسایی کنیم.
هدایت کمالی، از ابزار لازم برای جرم، میل به انگیزه ارتکاب و موقعیت مناسب انجام جرم به عنوان سه شرط اصلی احراز جرم نام برد و افزود: برای محقق شدن اهداف پیشگیری از جرایم باید بسیاری از دستگاه ها و نهادها با یکدیگر همکاری کنند.
وی، عدم اطلاع افراد از قوانین و مقررات را ازجمله مشکلات در زمینه بالا رفتن جرایم برشمرد و گفت: نهادهای اطلاع رسانی کشور با ارائه برنامه های فرهنگی و تبیین قوانین و مقررات می توانند در کاهش جرایم ایفای نقش کنند.
رئیس دادگستری شهرستان قشم یادآور شد: در موضوع جرایم کیفری دادگستری به تنهایی مسئولیت برخورد با مجرمان را دارد اما در جرایم غیرکیفری که وسعت آن بسیار زیاد است همه دستگاه ها و نهادها و حتی افراد می بایست در حد و اندازه وظایف خود به کاهش این جرایم کمک کنند.
وی همچنین بر اهمیت استفاده از سواحل جزیره قشم توسط همه مردم با ساخت و ایجاد پلاژهای متعدد و جلوگیری از اجاره منازل مسکونی در شرایطی که هتل ها و هتل آپارتمان ها توان ارائه خدمات به مسافران جزیره قشم را دارند، تاکید کرد.
فرزاد سالاری دادستان شهرستان قشم نیز در این نشست طی سخنانی گفت: پیشگیری از وقوع جرم موضوع مهمی است که باعث کاهش آسیب های اجتماعی و پائین آمدن میزان پرونده ها در محاکم قضایی می شود.
وی ادامه داد: برای کاهش جرایم اجتماعی در قشم ساماندهی اجاره منازل مسکونی به مسافران و فعالیت سرویس های خدمات شهری را در دستور کار قرار داده ایم.
به گفته دادستان شهرستان قشم، تقویت ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قشم و معرفی آسیب های فراوان برنامه های ماهواره ای با همکاری آموزش و پرورش نیز با هدف کاهش آسیب های اجتماعی با جدیت در این شهرستان دنبال می شود.
سالاری همچنین خواستار ایجاد شرایط بهتر اوقات فراغت برای جوانان و نوجوانان با ایجاد فضاهای تفریحی، فرهنگی، ورزشی با مساعدت سازمان منطقه آزاد قشم و شهرداری ها در نقاط مختلف جزیره شد.
حسین اسماعیل زاده معاون پیشگیری از جرایم دادگستری شهرستان قشم نیز همکاری همه نهادها با یکدیگر برای کنترل و پیشگیری از جرایم را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست.
وی با اشاره به فعالیت شورای پیشگیری از جرایم که از کمیته های مختلف برخوردار است گفت: با تقسیم بندی جرایم، می توان برای پیشگیری از هر جرم از برنامه ریزی افراد متخصص هر کمیته استفاده کرد.
به گفته اسماعیل زاده، بدحجابی موضوع مهمی است که باید در شورای ویژه و با حضور نهادهایی همچون خانواده، آموزش و پرورش، تریبون های تاثیرگذار مساجد و نمازهای جمعه، رئیسان ادارات و نهادها، مسئولان دانشگاه ها و همه اندیشمندان با هدف دستیابی به یک راه حل منطقی، برنامه ریزی شود.
حسین افشار مشاور امنیتی و انتظامی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این نشست گفت: برای محقق شدن اهداف سلامت اجتماعی، همه دستگاه ها و نهادها باید در کنار فراخوان عمومی به وظایف خطیر خود با هدف دستیابی به یک خروجی مثبت تلاش کنند.
وی، موفقیت امور فرهنگی و سلامت جامعه را به همدلی مردم و مسئولان مرتبط دانست و گفت: مسافرانی که به مناطق آزاد از جمله قشم سفر می کنند باید بدانند این مناطق بخشی از میهن عزیز ایران اسلامی است و همه قوانین و مقررات حاکم در همه شهرها در زمینه مسائل اجتماعی در این مناطق نیز اعمال می شود.
به گفته مشاور امنیتی و انتظامی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، ایجاد فضاهای مناسب و ساخت پلاژهای ویژه هم برای بانوان و هم جهت آقایان باعث کاهش مشکلات مربوط به پوشش در سواحل این جزیره خواهد شد.
وی همچنین تقویت بخش فرهنگی در مبادی ورودی جزیره قشم شامل فرودگاه و اسکله های لافت و شهید ذاکری را برای تبیین اهمیت احترام به حجاب از سوی مسافران بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: با اخلاق مداری و احترام به مردم می توانیم بخش مهمی از مشکلات اجتماعی به ویژه در زمینه حجاب را برطرف کنیم.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم نیز در این مراسم گفت: ناآگاهی و عدم آشنایی مردم با مباحث فرهنگ اسلامی، در حقیقت ریشه و بنیان بسیاری از جرایم است که باید با سرمایه گذاری در بخش فرهنگ نسبت به پیشگیری جرایم این حوزه تلاش کنیم.

سرهنگ پاسدار حمید ماندگاری با مهم خواندن نقش مسئولان ادارات و نهادهای شهرستان قشم برای تبیین اهمیت حجاب برای کارکنان خود، گفت: در محلات آلوده به موضوعات اجتماعی نیز می توانیم با برگزاری جشنواره های فرهنگی شرایط را به سمت سالم سازی جامعه هدایت کنیم.
قادر مرشدی فرمانده دریابانی شهرستان قشم نیز در این نشست گفت: متاسفانه برنامه ریزی مناسبی در امور فرهنگی و توجه به ارزش ارتقای مسائل اجتماعی از جمله اهمیت موضوع حجاب در کل استان هرمزگان انجام نشده است.
سرهنگ پاسدار قادر مرشدی ادامه داد: از یک دستگاه و یک نهاد خاص نمی توان انتظار معجزه در امور فرهنگی داشت بلکه باید همه با هم و با در اختیار داشتن یک برنامه ویژه در این مسیر اقدام کنیم.
اسماعیل کیانی رئیس اداره بهزیستی شهرستان قشم هم ریشه یابی و پیشگیری را دو عامل مهم در زمینه سالم سازی جامعه دانست و گفت: آسیب های اجتماعی یک شبه اتفاق نیافتاده و برای رفع آن نیز باید با برنامه ریزی علمی و با صبر و حوصله اقدام کنیم.
وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب از سال های گذشته تا کنون در زمینه نقش دشمنان نظام برای ضربه زدن به فرهنگ انقلاب، افزود: اگر مسئولان هر بخش در کل کشور با این موضوع به درستی برخورد کرده بودیم امروز با این حجم از جرایم اجتماعی مواجه نبودیم.
به گفته رئیس اداره بهزیستی شهرستان قشم، متاسفانه برنامه های مختلف ماهواره ای و شبیخون فرهنگی باعث تغییر سبک زندگی و گسست نسل ها در ایران شده و فرزندان راه و رسم پدران و مادران خود را دنبال نمی کنند و این نشان از ضعف کار فرهنگی در کشورمان دارد.
کیانی افزود: متاسفانه هیچ جایگزین مناسبی برای عدم استفاده جوانانمان از برنامه های هدفمند دشمن که از طریق ماهواره ها و شبکه های اجتماعی در اختیار آنان قرار گرفته، نداریم و برای موفقیت در پیشگیری و کاهش جرایم باید راه سختی را با جدیت دنبال کنیم.
توجه به پیوست های فرهنگی در ساخت و سازهای قشم، استفاده از ظرفیت های خوب دانشگاهی برای رفتارشناسی و مردم شناسی، ایجاد فضاهای بیشتر ورزشی، فرهنگی و تفریحی، ریشه یابی جرایم و علل انجام جرم، معرفی قوانین و مقررات به فرزندان از کانون خانواده تا مدارس، ارتقای گشت ارشاد با بکارگیری از بانوان برای راهنمایی زنان بدحجاب، ایجاد پلاژ ویژه بانوان، معرفی ارزش های اسلامی و حجاب در مبادی ورودی به جزیره قشم نیز از موضوعاتی بود که توسط معاون سیاسی اجتماعی فرماندار شهرستان قشم، رئیس دانشگاه آزاد، شهردار قشم، رئیس پلیس امنیت شهرستان و معاون پشگیری از جرایم اجتماعی نیروی انتظامی در این نشست مورد تاکید قرار گرفت.
ارتقای حجاب، جلوگیری از اجاره منازل مسکونی و برنامه ساخت پلاژ به عنوان سه مصوبه مورد تائید مسئولان قرار گرفت و اعضای این نشست موظف شدند نتایج عملکرد خود را در این زمینه ها در جلسه بعدی ارائه کنند.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.