تصویر قشم در مسیر توسعه زیرساخت های عمرانی و اقتصادی
مدیرعامل منطقه آزاد قشم از روند اجرای 8 پروژه عمرانی جزیره بازدید کرد

قشم در مسیر توسعه زیرساخت های عمرانی و اقتصادی

رییس هیات مدیر و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه برنامه های هفتگی خود، از چند پروژه عمرانی و زیربنایی جزیره قشم بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مومنی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به همراه جمعی از معاونین و مدیران این سازمان در جریان میزان پیشرفت فیزیکی برخی از پروژه های عمرانی و زیربنایی قشم قرار گرفت و برای مرتفع شدن مشکلات آنها دستوراتی را صادر کرد.

در ابتدای این برنامه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و تیم همراه از محل های پیش بینی شده برای احداث مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ساحلی قشم و همچنین سایت تصفیه خانه فاضلاب ایران زمین و محل پیش بینی شده برای احداث مدول دوم و سوم آن بازدید کردند و در جریان مراحل اجرایی آن قرار گرفتند.

ظرفیت هر یک از مدول های در حال ساخت در تصفیه خانه فاضلاب شهر قشم به طور متوسط 1000 متر مکعب در روز  و ضریب پیک 3.8 (شامل فاضلاب های انسانی و نشتاب شهر) به روش لجن فعال، سیستم هوادهی گسترده بوده و قابلیت حذف ازت به روش نیتریفیکاسیون را دارد.

بازدید از مراحل پایانی طرح توسعه ای اسکله بهمن و رمپ رو-رو این اسکله بخش دوم برنامه روز پنجشنبه مومنی و معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد قشم بود.

طرح توسعه ای اسکله بهمن یکی از مهمترین برنامه های عمرانی و اقتصادی منطقه آزاد قشم است که با هدف افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری کالاهای تجاری اجرا شده و اکنون در مراحل پایانی قرار دارد. ساخت رمپ رو-رو به منظور تسهیل در حمل و نقل وسایل نقلیه از کشتی ها بخش دیگری از اقدامات انجام شده در این طرح توسعه ای است.

در حال حاضر ظرفیت سالانه ورود و خروج کالا در اسکله بهمن، ۱۵۰ هزار تُن است که با تکمیل این طرح، این ظرفیت ۱۰ برابر خواهد شد. اسکله تجاری بهمن با قابلیت بارگیری کالاهای تجاری و بازرگانی، ظرفیت مهمی در حوزه صادرات و واردات کالا در منطقه آزاد قشم است.

بازدید از روند پیشرفت فیزیکی و مراحل عمرانی و ساخت پروژه ساختمان اداری آلفابت بخش دیگری از برنامه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و تیم همراه بود.

پروژه برج های اداری آلفابت در فاصله 150 متری از آب های زیبای خلیج همیشه فارس و در ارتفاع 70 متری از سطح آب های آزاد، با اسکلت بتنی و دال های بتنی در 2 برج 18 طبقه و 2 ساختمان جانبی آن با سطح زیربنا 28000 مترمربع طراحی شده است. فضای برج ها شامل 17 طبقه اداری و یک طبقه لابی است.

در بخش دیگری از برنامه بازدیدهای هفتگی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، مراحل ساخت هتل پنج ستاره زیگورات قشم بررسی شد.

هتل زیگورات با زیربنای 16 هزار مترمربع، به عنوان اولین هتل پنج ستاره ساحلی شهر قشم طراحی شده است. از لحاظ موقعیت مکانی، هتل زیگورات در ساحل جنوبی قشم قرار دارد و مهمانان این هتل دسترسی آسانی به آب های خلیج فارس خواهند داشت.

بازدید از پروژه زیرسازی قطعه دوم بزرگراه مرکزی قشم و همچنین روند آسفالت قطعه سوم بزرگراه خلیج فارس بخش دیگری از برنامه بازدید مومنی و تیم همراه بود.

براساس این گزارش بزرگراه مرکزی قشم در سه فاز به طول 30 کیلومتر، دارای دو باند رفت و برگشت هریک به عرض 11.5متر است که فرودگاه بین المللی قشم را به روستای گیاهدان متصل می کند. در حال حاضر نیز این پروژه در مرحله زیرسازی قطعه دوم با 147 میلیارد ریال اعتبار در مسیر برگشت در حال اجراست.

همچنین قطعه سوم بزرگراه خليج فارس حد فاصل كيلومتر 18 قطعه 2 اين طرح در حوالي شهر درگهان تا روبروي اسكله كاوه به طول هشت هزار و 50 متر با پيش بيني 34 دهنه پل آب رو در 2 مسير رفت و برگشت است، مراحل پایانی آسفالت ریزی آن در حال انجام است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و تیم همراه در بخش دیگری از برنامه بازدید از طرح ها و پروژه های عمرانی قشم، از وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه های ساخت دو شهرک 65 و 98 هکتاری قشم دیدن کرده و در جریان مراحل اجرایی آن قرار گرفتند.

بازدید از مجتمع آبزی پروری شرکت بهجت میگو بخش دیگری از برنامه بازدیدهای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بود. مومنی همچنین درباره ساماندهی وضعیت میدان دوحه و مبادی ورودی شهر با توجه به نزدیک شدن به ایام حضور گردشگر در قشم نکاتی را مطرح و دستوراتی را صادر کرد.

توسعه عمرانی و اجرای پروژه های زیربنایی با هدف توسعه متوازن و پایدار در سراسر جزیره قشم یکی از مهمترین برنامه های حمیدرضا مومنی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از آغاز دوره مسئولیتش در قشم بوده است که طی سال های گذشته این پروژه های با سرعت خوبی مراحل اجرایی شدن را طی کرده اند.

 

 

عکس: اصغر بشارتی

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.