تصویر قشم در مسیر عمران و آبادانی
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از مراحل پیشرفت 5 طرح عمرانی بازدید کرد؛

قشم در مسیر عمران و آبادانی

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه بازدیدهای دوره‌ای خود، از روند اجرای پنج طرح عمرانی در سطح جزیره دیدن کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مؤمنی به همراه جمعی از معاونین و مدیران این سازمان امروز دوشنبه (11 آذرماه) در بازدید از روند اجرای پنج طرح عمرانی و جاده سازی قشم، در جریان میزان پیشرفت این طرح‌ها قرار گرفت.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و هیات همراه ابتدا از روند اجرا و عملیات آسفالت قطعه سوم بزرگراه خلیج فارس بازدید کردند.

قطعه سوم بزرگراه خلیج فارس به طول 7.8 کیلومتر از میدان درگهان تا اسکله کاوه با اعتبار 147 میلیارد ریال و بیش از 89 درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است.

عملیات اجرایی این بزرگراه در 2 مسیر رفت و برگشت با عرض هرباند 11.5 متر در حال اجراست که مسیر رفت آن بهمن ماه امسال و مسیر برگشت آن هم سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

شایان ذکر است که قطعه اول بزرگراه خلیج فارس به طول 13.6 کیلومتر و قطعه دوم نیز به طول 4.8 کیلومتر با محورهای فرعی و تقاطع‌ها به طول 2.3 کیلومتر پیش از این اجرا شده و همچنین بلوار خلیج فارس به طول 2.6 کیلومتر در ابتدای این بزرگراه نیز به بهره برداری رسیده است.

در ادامه این برنامه، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و هیات همراه از عملیات اجرایی قطعه اول بزرگراه مرکزی قشم نیز بازدید کردند.

پروژه اتوبان مرکزی از فرودگاه بین المللی تا نزدیکی شهر درگهان در دو باند رفت و برگشت در سه قطعه در حال اجراست و قطعه اول این پروژه بهمن ماه امسال به بهره برداری می‌رسد.

عملیات احداث قطعه اول این بزرگراه به طول 10 کیلومتر از میدان فرودگاه تا سه راهی دیرستان در سه فاز با انجام عملیات زیرسازی، آسفالت، خط کشی، نصب گاردریل و علائم ترافیکی در حال اجراست.

زیرسازی قطعه اول این پروژه با 150 میلیارد ریال اعتبار مرداد ماه امسال به پایان رسید و آسفالت آن نیز در حال اجراست و با انجام عملیات خط کشی، نصب گاردریل و علائم ترافیکی این پروژه، پیش بینی می‌شود این قطعه تا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.

طرح بلوار دسترسی به اسکله سهیلی هم از دیگر طرح‌هایی بود که توسط عالی‌ترین مقام سازمان منطقه آزاد قشم و معاونین و مدیران این سازمان مورد بازدید قرار گرفت.

بلوارکشی، ایجاد روشنایی، عملیات خط کشی، نصب علائم ترافیکی، ایجاد فضای سبز و احداث چندین غرفه جهت ارائه خدمات به گردشگران هم از بخش‌های مختلف این طرح است.

بلوار دسترسی به اسکله سهیلی هم با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد ریال با مشارکت سازمان منطقه آزاد و دهیاری روستای سهیلی انجام می شود.

ساماندهی مسیر ورودی به جنگل دریایی حرا واقع در روستای سهیل از طرح‌هایی است که جهت تسهیل دسترسی گردشگران و بازدیدکنندگان در دستور کار سازمان منطقه آزاد قشم قرار گرفته است.

همچنین در این مکان با ایجاد غرفه‌های فروش صنایع دستی بانوان هنرمند جزیره قشم، تلاش می شود سود اقتصادی ورود بازدیدکنندگان از ژئوپارک به طور مستقیم در اختیار جامعه محلی قرار گیرد.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و تیم همراه در ادامه بازدیدهای امروز خود از طرح ساماندهی محیط روستایی هفت رنگو هم دیدن کردند.

طرح ساماندهی محیط روستایی در دو روستای هفت رنگو و برکه خلف بخشی از تفاهم نامه سازمان منطقه آزاد قشم و بنیاد مسکن است که با اعتبار 10 میلیارد ریال در حال اجرا می‌باشد.

این تفاهم نامه با هدف زیباسازی، جداره سازی و ساماندهی محیط روستاهای گردشگرپذیر جزیره قشم در دستور کار قرار گرفته و با همکاری دهیاری‌ها در حال انجام است.

همچنین براساس سیاست گذاری‌های صورت گرفته و پیرو تفاهم نامه همکاری سه جانبه دهیاری‌ها با سازمان منطقه آزاد و بنیاد مسکن، آسفالت تعدادی از روستاهای جزیره قشم در حال اجراست.

پروژه ساختمان تکنیکال بلاک و برج مراقبت فرودگاه بین المللی قشم آخرین مرحله از برنامه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و هیات همراه در جریان بازدیدهای امروز بود.

احداث ساختمان تکنیکال بلاک (برج مراقبت) از مهرماه سال 1394 در زمینی به مساحت 17 هزار مترمربع آغاز شد. این پروژه با زیربنای حدود 3 هزار مترمربع در دو طبقه و با اعتباری بالغ بر 150 میلیارد ریال در حال اجراست.

طبقه اول ساختمان تکنیکال بلاک فرودگاه بین المللی قشم با 23 اتاق اصلی و 10 اتاق جانبی بخش‌های الکترونیکی، مخابرات، مراقبت پرواز، انفورماتیک، اتاق هواساز، تاسیسات، سالن آمفی تئاتر، نمازخانه، دبیرخانه و بخش‌های آموزشی را شامل می‌شود.

طبقه دوم این ساختمان نیز شامل 7 اتاق اصلی و 5 اتاق جانبی مخصوص کادر مدیریتی و اتاق جلسات می‌باشد.

این پروژه دارای برج مراقبتی به ارتفاع 36 متر و ارتفاع دید 32 متر، دارای تجهیزات کامل الکترونیکی است. همچنین مساحت طبقه اختصاص یافته به تجهیزات الکترونیکی این طرح 70 متر مربع و مساحت اتاقک کابین برج مراقبت هم 90 متر مربع می‌باشد.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.